Kada kažemo rakija od kruške, verovatno prvo pomislite na vilijamovku. Vilijamovka je rakija proizvedena od istoimene sorte kruške i sa sigurnošću možemo reći da je najpoznatija i najbolja kruškovača. Ova sorta kruške je vrlo stara i poreklo joj je iz Velike Britanije.
Ako ste pravi domaćin, stalo vam je do svakog detalja u proizvidnji i što je najbitnije- nećete dodavati šećer! Zato se plodovi ubiraju onda kada dostignu punu zrelost, jer su tada prepuni prirodnih šećera i minerala, a to je u slučaju Vilijamovke kraj avgusta. Da bi se dobila prava rakija, treba koristiti plodove čiste sorte i kao takva, najtraženija je na tržištu.
Najbolja rakija se dobija onda kada je pečete za svoju dušu i kada je sa ponosom služite prijateljima.
Kako se proizvodi vilijamovka?
Čitav proces odvija se u nekoliko faza- berba plodova, pranje, skladištenje, vrenje, destilacija, odležavanje, dozrevanje i čuvanje.
Branje počinje kada semenke promene boju iz bele u svetlo kestenastu, a da je pritom kruška još zelena. Nakon branja, u našoj Destileriji Momirović, vrši se klasiranje plodova. Za rakiju biramo isključivo zdrave i čiste plodove, koji se potom skladište na tamno, provetreno i čisto mesto.
Nakon 10 do 20 dana vilijamovka bi trebala da bude meka i žuta i spremna za preradu. Bitno je odstraniti trule delove i očistiti je od peteljki i semenki. Tako sređene plodove treba držati u posudi sa vodom u koju se dodaju limuntus i vitamin c, sve do mlevenja.
Nakon mlevenja sledi fermentacija. U samlevenu smešu dodaje se enzim, zatim se ph kljuka spušta sumpornom kiselinom i dodaje se kvasac. Bure sa smešom treba zatvoriti tako da ne ulazi vazduh, a da CO2 izlazi. Na taj način pokreće se proces fermentacije nakon kog sledi destilacija.
Proces destilacije vrši se dvostruko. Prva destilacija se prekida kada jačina rakije dostigne 10-11 gradi i to je takozvana meka rakija.
Drugom destilacijom dobija se prepečenica. U ovom delu bitno je izdvojiti tri frakcije:
prvenac, prepun otrovnog metila
srce, koje nam je najvažnije i zbog kog sve ovo radimo
patoka, koja nije tako lepa i može se iskoristiti za trećerazrednu rakiju
Ispod lule postaviti sud i sve ono što prvo iscuri u količini od 1 do 1.5 % u odnosu na količinu meke rakije koja je sipana, odvaja se kao prvenac. U drugom sudu prihvata se rakija srce, koju treba ostaviti da curi sve dok na luli ne bude 18 gradi. A na kraju, u trećem sudu se izdvaja patoka, čime se i završava proces destilacije.
Poslednji korak ka finalnom proizvodu i dobroj rakiji jeste razblaživanje. Kada rakija srce dostigne 26-28 gradi treba je sipati u staklene balone i držati na tamnom i hladnom mestu do dva meseca. Za to vreme je možete razblaživati do željene jačine, a preporuka je 16-17 gradi.
Uz koju hranu ide vilijamovka?
Kada su rakija i hrana u pitanju, potrebno je pronaći pravi aromatski kompleks- složiti aromatski kompleks rakije sa aromama hrane.
Možda niste znali ili niste verovali u tu kombinaciju, ali viljamovku valja upariti sa mocarela sirom i listovima suve kruške. Mocarela je blagog ukusa, a uz većinu rakija se biraju mladi sirevi neutralnog ukusa, dok je mesto suve kruške ovde sasvim jasno.
Ono što je sigurno jeste da je sve najvrednije što ima Vilijamovka, najsočnija i najslađa kruška, preneto u ovu rakiju.
Mi Vam iz naše Destilerije Momirović nudimo Karmen vilijamovku, koja je u potpunosti zadržala aromu ove neprevaziđene sorte kruške. Bezbojna je i kristalno bistra, voćnog mirisa i osvežavajućeg ukusa.
Uživamo u svakom koraku proizvodnje, poštujemo svaki detalj i ulažemo u kvalitet, zato proizvod našeg rada jeste kvalitetna rakija kojom bi se svaki srpski domaćin ponosio.
Izvor: Destilerija Momirović